Edukácia

Sladké drievko Lekorice

lazy | mňamka.com

čo to je sladké drievko..

Sladké drievko je klasický cukrík

Čierna farba je pre tieto cukríky veľmi typická, ktorá zapôsobí svojou vlastnou chuťou. Táto sladkosť sa získava zo šťavy zo sladkého drievka a patrí medzi klasiku a milujú ju ľudia všetkých vekových skupín.

lazy | mňamka.com
lazy | mňamka.com

Ako sa vyrába sladké drievko?

Šťava zo sladkého drievka dodáva neskoršiemu výrobku svoju vlastnú chuť. Pestovaná v Ázii alebo čiastočne v Stredozemnom mori a potom získaná z rastlín, táto šťava sa používa vo vysokých dávkach na známe sladké drievko, zatiaľ čo na takzvané mäkké sladké drievko šťavu zo sladkého drievka používa iba v malých dávkach.

Aby sa mohli výrobky zo sladkého drievka predávať pod rovnakým názvom, musí obsahovať najmenej tri percentá extraktu zo sladkého drievka. Okrem toho sa používajú prísady ako cukor, sirup, múka a želatína. Podľa chuti sa pridávajú rôzne príchute, pričom ide o tajné recepty príslušných výrobcov. 

Na výrobu rôznych výrobkov sa používa základ zo sladkého drievka, ktorý sa rozpustí v horúcom vodnom kúpeli. Množstvo vody určuje neskoršiu konzistenciu cukríka, ktorú je možné dobre regulovať dlhším varením. Pri tomto procese je dôležité, aby boli jednotlivé zložky v tekutine dobre rozložené, aby došlo k optimálnej želatinácii. Podobne ako pri výrobe ovocných žuvačiek sa táto hmota potom naleje do požadovaných tvarov, aby hmota stuhla v správnom tvare. V závislosti od druhu výrobku sa po vytvrdnutí nanesie tenká vrstva včelieho vosku, pre zvláštny lesk. 

História

Zaujímavá je určite aj história „čiernych“ cukríkov, ktorú je možné vystopovať už od počiatkov. Aj v dávnych dobách boli korene sladkého drievka žuvané bez toho, aby sa z koreňov priamo extrahovala šťava. Od stredoveku sa z rastlín lisovala šťava a používala sa napríklad ako liek proti nachladnutiu. Až na konci stredoveku, v 18. storočí, bolo možné viazať šťavu z rastlín rôznymi prísadami a vyrábať sladké drievko, ktoré je známe dodnes.

Nie každý má rád túto cukrovinku, ale stále viac je milovníkov, ktorí majú veľmi radi tieto lahodné a predovšetkým neobvyklé cukríky

lazy | mňamka.com